Sami se rozhodujete a sami si vybíráte. Jestliže nejste spokojení ve své práci, nečekejte na zázrak. Prostě si vyberte něco jiného. My Vám dáváme šanci stát se realitním makléřem.
Kompletní průvodce prodejem nemovitosti - vše od stanovení ceny po nejčastější chyby. Návod dostupný každému z Vás!
Najít ideální dům, nebo perfektní byt je pěkná fuška. Podívejte se na naši nabídku na www.nemovitosti-brno.cz, případně nám napište na info@alvareal.cz Najdeme, co hledáte!
Jsme super tým a hledáme někoho, kdo se k nám bude hodit a umí být zapálený do své práce. Lenochy, slibotechny ani machry tu nechceme. Neslibujeme a nehrajeme si na nic, co nejsme, za nás mluví naše práce.
Nájem a novinky v roce 2016
Pár týdnů roku 2016 už máme za sebou, ale možná ne všichni postřehli novinky, které se týkají práv a povinností nájemce. Co všechno spadá do běžných oprav, jak se počítá roční částka na opravy a jak vztah upravit ve smlouvě? To jsme Vám shrnuli v tomto článku, čtěte dál.
Už v Novém občanském zákoníku bylo uvedeno, že nájemce je povinnen provádět běžnou údržbu bytu a v bytě činit drobné opravy, a to do určité výše na své náklady. Výklad těchto pojmů může být velmi subjektivní, proto se podívejme, co přesně je těmito pojmy myšleno.
Běžnou údržbou bytu se dle NOZ rozumí "udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle při delším užívání". V rámci údržby tedy mluvíme o malování stěn, tapetování i čištění podlah, obložených stěn a čištění zanesených vodovodních odpadů až ke svislým rozvodům.
Drobné opravy jsou podle zákona "opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele". K nim patří oprava zásuvek, výměna žárovek, lišt, klik i například výměna částí dveří a oken.
Údržba a opravy, který nájemce hradí ze svého, jsou však limitovány. Do konce loňského roku byl limit za jednu opravu 500 Kč a celková roční investice nesměla přesáhnout 70 Kč za m ² . Od 1.1.2016 je maximální částka za jednu opravu 1 000 Kč a roční limit činí 100 Kč za m ².
U bytu o velikosti 50 m ² je tedy roční limit 5 000 Kč. Myslete i na to, že do celkové plochy se započítávají i další části bytu, a to balkon, sklep i například terasa. Plochu těchto částí však počítejte pouze z poloviny, například balkon o ploše 10 m ² se počítá do celkové plochy v rámci oprav jen jako 5 m ² .
Další možností je samozřejmě celý vztah detailně upravit v nájemní smlouvě. I tam však nelze překročit zákonné limity částek na opravy. I když nájemce smlouvu podepíše, je část, která odporuje zákonu, neplatná a nelze po nájemci její plnění požadovat, ani vymáhat.
Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.